Cesta kreativního bojovníka

Náročný trénink

Trénink je od pradávna přítelem nejúspěšnějších bojovníků. Ti, již zasvětili život válce, vědí, že i malá chyba se může proměnit v okamžitou smrt. Od legendárních samurajů přes neporazitelné sparťany až po dnešní SEALs. Všichni mají jedno společné. Díky svému tréninku, fyzickému i mentálnímu, se stali nejlepšími a nejobávanějšími bojovníky své doby.

Pro nás, jakožto kreativní bojovníky, jejichž je zbraní kreativní tvorba, důležitost vytrvalého tréninku přetrvává. A přestože fyzický trénink je nepostradatelným doplňkem, obracíme nyní pozornost hlavně k tréninku mentálnímu.

Trénovat musíš každý den

Trénink kreativního bojovníka je jakákoliv aktivita, která má pozitivní dopad na jeho dovednosti nebo osobnost. Může to být přečtení článku na webu, zhlédnutí tutoriálu na Youtube, poslech zajímavého podcastu, nebo čtení vzdělávacích knih. Pokud se chceš stát kreativním bojovníkem, musíš si osvojit návyk a učit se každý den. Minimum, po kterém zaznamenáš pozitivní účinky, je 30 minut tréninku denně. To není mnoho. Přesto rozdíl mezi tím, kdy se učíš a nebo neučíš, je jako den a noc.

Samozřejmě, že budou dny, kdy svůj trénink budeš muset odložit kvůli boji, který se náhle objeví. To je v pořádku. Nicméně vždy do konce týdne je potřeba ztrátu v tréninku opět dohnat. Využij příležitost učit se při práci. Udělej si ze svých projektů malou tréninkovou arénu. Hledej způsoby, jak se na každém naučit něco nového. Zkoušej běžné záležitosti řešit novými způsoby, přidej něco, co jsi ještě nikdy nedělal.

Vydej se za hranice svých schopností

„Dobře věděl, že dovednosti získané během bitvy se počítají třikrát.“ – Vélin, hrdina trilogie Stínu krkavce.

Kreativní bojovníci nemají krvavé bitvy. Jejich bojem, ze kterého si odnáší trojnásobně ceněné zkušenosti, jsou výzvy. Hodně náročné projekty s pravděpodobností úspěšného zvládnutí 50:50. Vydávají se v nich na neprozkoumané území, kde se cokoliv může pokazit. Přestože bojovníkům budeme pomáhat, může se stát, že selžou. Klidně i opakovaně. Až tak může být výzva náročná.

Těžké časy umožňují bojovníkům, aby mysleli na nemyslitelné. Postupně i ty budeš zdolávat své výzvy. Jednu, druhou, třetí, desátou… Pak se něco změní. Ty se změníš. Možná to ani nepostřehneš, protože pokrok přichází nenápadně. Věci, o kterých jsi byl přesvědčen, že nikdy nebudeš umět, a dovednosti, které byly příliš vzdálené tvým schopnostem, najednou jsou pro tebe samozřejmostí. Skrze ně zjistíš, že pro tebe nic není nemožné. Ačkoliv to neznamená, že se ti bude vždy dařit. Chyby a prohry nikoho na cestě neminou. Bylo by bláhové myslet si něco jiného. Ale pokud se nejprve naučíš prohrávat, budeš umět i vítězit.

Nedávno jsem také okusil hořkost porážky. Chtěl jsem napsat knížku, která bude průvodcem kreativních bojovníků. Vymyslel jsem jí název “Cesta bojovníka” a začal psát. Týdny jsem se patlal s příběhem, hlavním hrdinou, zápletkami a ani jedno se mi příliš nedařilo. Nakonec jsem si uvědomil, že příběh ani hrdina nejsou podstatné. To, o co mi jde především, je předání hodnotných myšlenek čtenáři. Rozhodl jsem se proto psát jinak, a vkládat jednotlivé kapitoly mé knihy na blog. Malá témata, která jsou ale velmi důležitá na cestě kreativního bojovníka. Ty zrovna jednu čteš – Trénink bojovníka.

Trénink je cesta ke spokojenosti

Začátky jsou vždy těžké. Stejně jako začít vstávat brzy ráno, jíst zdravě, nebo pravidelně sportovat, není vůbec jednoduché udělat první krok ke vzdělávání. Když vytrváš a z učení si vytvoříš zvyk podobně samozřejmý jako ranní čištění zubů, brzy však okusíš jeho přínosy. Začneš se zlepšovat v tom, co děláš, bude tě to bavit a jednou se třeba staneš ve svém oboru mistrem. Tajemství úspěchu a štěstí je v podstatě velmi jednoduché. Pokud budeš dělat to, v čem jsi dobrý, budeš se v tom neustále zlepšovat a hledat nové výzvy, práce tě bude dennodenně naplňovat a přinese do tvého života spokojenost. Úspěch totiž nelze měřit tím, kolik vyděláváš, ale zda jsi každý den v práci šťastný a zda máš čas na sebe a své blízké. To je úspěch. Pokud toto vše máš, nic hodnotnějšího už v životě nezískáš. Užívej si toho.

Kreativní bojovníci pracují bok po boku a vzájemně si pomáhají v každodenních útrapách spojených s kreativní tvorbou. Díky tomu jsme schopni vytvářet skvělé věci. Loňská vánoční kampaň nebo poslední číslo Dobro.druha to jen potvrzují. Spolupráce zhodnocuje naše schopnosti. To, co umíme, využíváme spolu s ostatními k tomu, abychom mohli vítězit. Trénink činí bojovníka lepším spolubojovníkem.

Pokud se naučíš něco nového a projdeš cestou poznání, můžeš ostatním ukázat směr, kterým se vydat. Vidím dnes a denně, jak si pomáháme. Například náš videomaker Víťa chtěl posunout vzhled našich videí tak, aby barevně vypadaly jako hollywoodské trháky. Rozhodl se proto naučit pokročilé úpravy barev v ještě složitějším programu – DaVinci Resolve. Komplexnost celé problematiky do té doby tvořila pomyslnou bariéru pro zbytek týmu, aby se do úprav barev pustili také. Dnes už ne. Víťa pomáhá ostatním ho následovat a posunout jejich tvorbu na úplně jinou úroveň.

Vzdělání členů týmu je v neposlední řadě přínosem našim klientům. Pokud se budou tvoje dovednosti dlouhodobě zlepšovat, byť jen po malých krůčcích, nezůstane to bez povšimnutí. Při porovnání dnešní tvorby s tím, co jsi vytvořil před půl rokem, nebude pochyb o tvém růstu. Budeš dělat méně chyb a práci, co jsi předtím dělal celý den, budeš mít nyní za dvě hodiny hotovou. To zvýší hodnotu, kterou klientům přinášíš a která povede k tvému ocenění.

Přidat komentář