Hacknutá angličtina

Jak se naučit dobře anglicky? Učebnice a lekce angličtiny jsou dobrý základ. Je to první krok, jak poznat jazyk. Já to ovšem vidím jen jako podporu na cestě k našemu cíli, kterým je používat jazyk v každodenním životě.

Proč je pro nás angličtina důležitá?

Proč je potřeba, aby ji celý tým ovládal na úrovni rodilého mluvčího? Odpověď je jednoduchá. Chceme pracovat nejen pro Prahu, ale i pro zahraničí. Vidím v tom obrovskou příležitost pro jednotlivce i pro celou firmu. Projekty, které se nám naskytnou, budou naše největší profesní výzvy. Udělají z našich grafiků ty nejlepší a naše produkce se posune raketově dopředu. Tato spolupráce ale nebude možná pro lidi, kteří jí nebudou rozumět a nebudou schopni s klientem komunikovat.

Dalším důvodem, proč je u nás angličtina na pořadu dne, je vzdělávání. Pokud se chceš odborně vzdělávat, musím tě upozornit, že informace a znalosti dostupné v českém jazyce jsou často průměrné kvality a zastaralé o pár měsíců. Také proto považuji studium angličtiny za klíčový faktor pro rozvoj jednotlivce, potažmo celé firmy.  Je však samozřejmě potřeba zvolit co nejefektivnější způsob výuky, aby nám zůstal také čas na vzdělávání ve svém oboru a spoustě dalších věcí.

Jak na to?

Pokud chceš skutečně umět anglicky, doporučuju angličtinu používat – dennodenně. Vše, co jde přepnout do angličtiny, zkus přepnout do angličtiny. Mobil, Facebook, Instagram. Dívej se na seriály v originále a pokud jim ještě nerozumíš, zapni si anglické titulky. Na googlu vyhledávej v angličtině. Nejen, že se tím učíš, také najdeš víc. A co je hlavní, piš a mluv anglicky, kde jen to je možné. I když zpočátku to bude složité a budeš si možná připadat trapně. Neznáš přesná pravidla gramatiky? Přeslechl jsi nějakou frázi a bojíš se zeptat, co znamená? Dodej si odvahy a zkoušej to stále znova. Žádný učený přece z nebe nespadl.

Nejspíš se stane, že ti to původně nepůjde tak, jak sis představoval. Neboj, je to úplně normální v procesu učení. Je to vlastně jako jízda na kole. Naučíš se na něm jen, když ho budeš používat – jezdit. Pokud se na kolo budeš jen dívat, nenaučíš se jezdit nikdy. Proto když se chceš naučit dobře angličtinu, musíš s ní pracovat každý den. Podobně jako jízda na kole bude angličtina ze začátku složitá a bude ti připadat, že tě zdržuje. Přece to jde rychleji pěšky – je rychlejší vyřídit to v češtině. Jenže později narazíš na limity svých nohou – svého mateřského jazyka. Pokud si jízdu na kole neosvojíš, nikdy se nepodíváš na ta krásná a vzdálená místa – nikdy nebudeš mít možnost pracovat na jedinečných projektech pro zahraniční klienty.

Anglická výzva

Proto vyzývám všechny k „Anglické výzvě“. Od 4. 4. 2019 zahajuji experiment anglického čtvrtku 🙂 tzn. budeme spolu komunikovat pouze anglicky. Konkrétně to znamená, že veškerá písemná a ústní komunikace mezi členy Kreatiky bude probíhat v angličtině, ať už v kanceláři nebo mimo ni. Dodržování experimentu je pouze na vás. Musíte si uvědomit, že to děláte hlavně pro sebe.

Jen dvě pravidla

  • Používání angličtiny se členy Kreatiky platí po celý den.
  • Nikoho nebudeme v jeho vyjadřování opravovat (pokud nás sám nepožádá).

Další tipy, jak hacknout angličtinu a naučit se jí rychleji:

Online výuka:

www.duolingo.com

https://www.youtube.com/user/BBSobotka

Trénování gramatiky:

https://www.helpforenglish.cz/testy/use-of-english

http://learnenglishteens.britishcouncil.org/ – stačí kliknout na Grammar, zvolit si obtížnost a vybrat konkrétní lekci

Trénování výslovnosti:

Trénování poslechu: různé obtížnosti

https://www.esl-lab.com/

Trénování čtení:

https://www.knihydobrovsky.cz/urovnove-knihy – zjednodušené texty v různých úrovních AJ

Další tipy pro studium angličtiny:

https://brona.cz/222-nejlepsich-internetovych-stranek-odkazu-aplikaci-materialu-a-tipu-pro-studium-anglictiny/

Přidat komentář