Nejlepší rada pro absolventy

Snem spousty lidí je dělat práci, která by je bavila a zároveň je uživila. Ovšem jen zlomku z nich se podaří tento sen naplnit. Nejčastěji jejich příběh vypadá nějak takto: studovali školu, která je svým oborem zaujala, po jejím dokončení však zjistili, že najít si práci, která by je bavila a zároveň se jí uživili, je mnohem náročnější, než si mysleli. Často po nich byla vyžadována praxe nebo zkušenosti, které po škole neměli. Nezbylo jim tak nic jiného, než najít si dočasnou práci, která není tak zajímavá, ale alespoň se díky ní uživí. Časem si zvykli na jistý přísun peněz a svůj sen o lepší práci si nyní už nechají jen zdát. Proplouvají životem, aniž by mohli dělat něco, co by je opravdu naplňovalo.

Moje rada je jednoduchá: Najdi si práci, která tě bude bavit bez ohledu na to, kolik si v ní vyděláš.

Ve škole jsi studoval spoustu let, aniž by ti cokoliv platili. Proč by to mělo být den po absolvování jinak? To, že jsi vystudoval, neznamená, že jsi nasbíral dovednosti, které se dají využít v praxi. To, co v práci první měsíc vytvoříš, většinou nemá vůbec takovou hodnotu, jakou dostaneš zaplaceno. Firma do tebe několik prvních měsíců investuje, abys mohl praxí nasbírat alespoň nějaké přínosné zkušenosti.

„Investice do vzdělání přináší ty nejvyšší úroky.“ — Benjamin Franklin

Pokud jsi ochotný investovat sám do sebe a nejdříve pracovat například 3 měsíce zadarmo, můžeš získat zkušenosti, ke kterým by ses jinak vůbec nedostal. Můžeš dokonce získat práci, která by byla jinak nedostupná.

Věřím, že v budoucnu budou lidi dokonce platit za to, aby mohli u některých firem pracovat. Tak totiž nasbírají zkušenosti, které budou mnohem žádanější než to, co se naučí na soukromých univerzitách za předražené školné.

Pokud máš ještě pár let studia před sebou, neznamená to, že musíš nutně ze školy odcházet. Využij prázdniny k získání těch nejlepších zkušeností. Nechoď na brigádu do Tesca kvůli pár tisícům. Do života ti taková brigáda moc nepomůže. Věci, které si za vydělané peníze koupíš, stejně budou po dokončení školy buď rozbité, nebo zastaralé. Mnohem lepší je zařídit si brigádu nebo stáž, na které nasbíráš zkušenosti. To jsou takzvané „dlouhé peníze“. Co na těchto brigádách nevyděláš nyní, si díky nasbíraným zkušenostem vyděláš později. A třeba ještě mnohem víc.

Co jsi ochotný obětovat?

Možná si říkáš, že si to nemůžeš dovolit, že tě rodiče již dávno nepodporují. Nesouhlasím. Vraťme se k otázce, zda je zajímavá a dobře placená práce skutečně tvůj sen. Co všechno jsi ochoten pro ni udělat? Zredukuj své náklady na minimum, najdi si studentský byt, najdi si brigádu navíc, která pokryje tvé náklady. Najdi si firmu, pro kterou budeš chtít pracovat klidně zadarmo. A šlápni na plyn! Den má 24 hodin a z toho jich jen pár prospíš. Záleží jen na tobě, jakou cestou se vydáš. Zvolíš cestou krátkodobých potěšení, nebo vsadíš na dlouhodobé úsilí a píli?

Já, jelikož jsem měl to štěstí a mamka mě v dobách mého studia podporovala, jsem mohl při škole místo brigád začít pomalu budovat jednu z největších marketingových agentur v Hradci Králové. Dnes nás je v týmu patnáct plus několik externistů. Příští rok dojdeme přibližně k číslu 25. A míříme ještě dál!

Články, které píšu, jsou o mindsetu, kterým se sám řídím. To, že jsi ho dočetl až sem, něco znamená. Rád bych dal šanci jednomu ze čtenářů — třeba právě tobě. Pojď sbírat zkušenosti přímo k nám do firmy na bezplatnou stáž. Sám si tě vezmu na starost a postarám se, že se budeš učit od těch nejlepších z našeho týmu. Garantuji ti, že za 3 měsíce se naučíš daleko víc, než za poslední rok ve škole.

Takže! Pokud tě zajímá marketing, videotvorba, nebo grafika, pošli zprávu s předmětem „Bezplatná stáž“ na e-mail: info@kreatika.cz. Odpověz v něm na tyto otázky: „Proč bys měl právě ty dostat šanci? Co od života očekáváš? A co jsi ochoten pro to udělat?“ Pokud se staneš vyvoleným, těš se na nezapomenutelné zážitky a hlavně hromadu zkušeností, se kterými se ve své budoucí praxi rozhodně neztratíš. Hodně štěstí. Těším se na viděnou.

Přidat komentář